Devekuşu çiftliği nasıl kurulur?

Devekuşları doğal yaşamlarında yarı çöl iklimine sahip bölgelerde yaşamakla birlikte, farklı iklim koşullarına kolayca uyum sağlayabilmektedirler. Devekuşları için Güney Afrika’daki Oudtshoorn vadisi ideal bir yaşam bölgesidir. Bununla birlikte Kanada’dan Güney Afrika’ya kadar çok farklı iklim koşullarında üretim yapılabilmektedir. Ayrıca önlem alınmadığı takdirde yüksek nem kuluçkada başarıyı düşürmektedir. Devekuşları, yetiştiricilik için geniş alanlara gereksinim duyarlar. Devekuşu yetiştiriciliğinde uygun yer seçimi başarıyı büyük oranda etkilemektedir. Devekuşu çiftliği kurulacak bölge ya da yerin seçiminde aşağıda belirtilen konulara özen gösterilmesi gerekir.

  1. Bölgenin aşırı sıcak, soğuk ya da yağışlı bir iklime sahip olmaması
  2. Nem oranının düşük olması
  3. Arazinin aşırı engebeli olmaması
  4. Toprağın kumlu bir yapıda ve %20’den az bir eğime sahip olması
  5. Yetiştiricilik yapılacak alanda hayvanların rahatça koşmalarını engelleyebilecek yükseltilerin ya da engellerin bulunmaması
  6. Yerleşim birimlerinden ve otoyollardan uzak sakin bir yer olması
  7. Yetiştiricilik yapılacak arazinin bir bölümün hayvanların taze yem gereksinimlerini karşılamak üzere yonca, fiğ gibi baklagil yem bitkilerini yetiştirmeye uygun olması
  8. İşletmenin kurulacağı yerde elektrik, su ve yol olanaklarının mevcut olması
  9. Yetiştiricilik için geniş arazilere gereksinim olduğu için arazi fiyatlarının uygun olması gerekir.

Devekuşu yetiştiriciliğinde aşırı sıcak bölgelerde gölgeliklere ve duşlara gereksinim duyulurken, aşırı soğuk bölgelerde ise ısıtma uygulana kapalı barınaklara gereksinim duyulmaktadır.
Yağışlar yumurta verimini olumsuz etkilemektedir.

Devekuşu Nerede Yetişir?

Devekuşu yetiştiriciliğine başlamadan önce bir fizibilite çalışması yapılması gerekmektedir. Ayrıca işletmenin bir plan ve proje çerçevesinde yapılması gerektiğinde daha sonra genişlemesine olanak bulunan bir yer seçilmesi gerekmektedir. İşletme içerisindeki binalar birbirleriyle bir bütünlük içerisinde olmalı ve binalar en az işgücüne gereksinim duyulacak şekilde yerleştirilmelidir.

Ayrıntılı bilgi için +905074014001 numaralı telefondan firmamıza ulaşabilirsiniz

Gökçebayır Köyü Ezine, Çanakkale 17602
+902866686610
+905074014001