Devekuşu Yumurtası Oymada Kullanılan Aletler

0
1863
Yumurta oyma sanatı

Devekuşu yumurtası dünyada bulunan en büyük yumurtadır ve üstelik çok dayanıklıdır. Bu özellik, oymacılık alanında ve üzerine değişik tasarımlar uygulama konusunda devekuşu yumurtasını mükemmel hale getirir. Bu işe meraklı olanların sadece birkaç alet yardımıyla yapabileceği bir sanattır. Oyma devekuşu yumurtalarını mükemmelleştirdikten sonra kaz yumurtası gibi daha küçük ve daha hassas yumurtalara geçebilirsiniz.

Havalı Oyma Türbini

Gücünden dolayı yumurta oymacılığında kullanılan popüler bir alettir.  Ayrıca devre kartları ya da kil gibi daha küçük projelerde kullanılabilir.  Dakikada beş yüz bin devir yapan metal ucu döndürmek için alet yüksek devirli hava kullanır. Tasarımınızın netliğine yardımcı olması için havalı oyma türbini elinizde kolaylıkla tutabilirsiniz. bu amaç doğrultusunda su sisi gibi daha fazla özellikle donatılmış olan modeller olmasına rağmen; hava, oyma işleminden kaynaklanan tozun uçmasına yardımcı olur.

Şablon

Yumurtanın üzerine yapılan bir şablon tasarımınızın çok daha kolay oyulmasını sağlar. Bu, özellikle yumurta kabuğunun parçalarını oyarken çok işinize yarayacak. Çıkarmak istemediğiniz kabuk parçasını kazayla çıkarmış olmayacaksınız. Yumurtanın üzerinde oymak istediğiniz resmi elle kolay bir şekilde çizerek şablonları oluşturabilirsiniz. Ayrıca ahşap veya yumurta oymacılığı için tasarlanmış hazır şablonlar ya da plastik (normal) mühürler (damgalar) kullanabilirsiniz.

“devekuşu yumurtası, sert ve geniş alanı çalışma yüzeyi sayesinde boyama ve taşlama yapabileceğiniz kolay kırılmayan elverişli bir üründür”

Toz Vakumu (Emici)

Çok fazla devekuşu yumurta oymacılığı yapıyorsanız havayı temizlemenin ve çevreye uçuşan yumurta tozunu dağıtmanın ne kadar önemli olduğunu biliyorsunuzdur. Yumurta tozunun yanında normal tozu dağıtmak için kullanılan birçok hava filtreleri bulunmaktadır. Birde özellikle yumurta oyma stüdyosunda mükemmel derecede çalışabilecek olan testere tozu gibi malzemelerin havasını temizlemek için kullanılan toz emicilerde bulunmaktadır. Oyma işlemini yaparken tozu içinde tutmak için elinizin altına bir toz kutusu yerleştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here