Devekuşu yumurtasının özellikleri

0
2331
devekusu-yumurtasinin-ozellikleri

Devekuşu yumurtasının özellikleri

1-1,5 kg ağırlıkları ile en büyük yumurta türü olarak bilinmektedir.
Bir devekuşu yumurtası 25-30 tavuk yumurtasına denktir.
Öyle ki, zengin bir protein ve vitamin kaynağı olan devekuşu yumurtasıyla, 20 kişiye sahanda yumurta ziyafeti çekilebilir, Protein zengini olmasından kan değerlerini yükselttiğinden doktor tavsiyesiyle satılan bir üründür.

Uzun yıllardan beri devekuşu yumurtaları, Selatin camiilerde, Mimar Sinan’ın eserlerinde ve diğer tarihi camilerde ve binalarda, yazlıklarda, depolarda, ambarlarda, seralarda örümceklerden korunmak için asılarak kullanılmaktadır.
Örümceklik kovucu devekuşu yumurtalarının etki alanı tam olarak bilinmemekle birlikte tahminen 50-75 m2’dir.
Ömrü ise 20 yılın üzerinde olarak tahmin edilmektedir, Türklere özgü bir buluş olmasına rağmen maalesef ki üniversitelerimiz Mimar Sinan’ın bu buluşunu bilimsel olarak araştırmamış ve net bir bilgi sağlamamışlardır.
Örümcekler dışında, çatı arası gibi istenmeyen yerlerde yuva yapan kuşları da engellemektedir.

Örümceklik Yumurta

 

Bir Devekuşu yumurtasının örümceğe etki edebilmesi için içinin dolu olarak bekletilmesi ve içinin bozulması gerekmektedir.
Nedeni ise bozulan yumurtanın etrafa koku vermesidir, bu koku insanın alamayacağı bir ölçüde olup hiçbir şekilde insanı rahatsız etmemektedir.
Yumurtanın bozulma esnasında güneş ışığı, soba-kalorifer benzeri sıcaklardan korunması gerekmektedir aksi halde yumurta üzerinde sarı lekeler oluşarak yumurta akma yapabilir, bu yumurtanın hem kötü kokmasına hemde işlevini kaybetmesine neden olur.
Önemli bir detay ise yumurtanın asılacağı yer ve malzeme seçilirken çok dikkat edilmesi gerektiğidir.

Nedeni ise ayak altında çocukların ulaşabileceği bir yerdeki yumurta her an kırılma tehlikesiyle karşı karşıyadır.
Yumurta kırıldıgı takdirde kokusundan dolayı mekanda oldukça ağır bir koku meydana gelecektir.
Yumurtanın asıldığı askı türevinin sağlıklı olmasına da dikkat edilmesi gerekir, asma aparatında sıcak soğuk genleşmesinden dolayı kopma olabilir sağlam bir malzeme ile asılması önemlidir.

Devekuşu yumurta boyama
ostrich egg art

Devekuşu yumurtalarının bir diğer özelliği ise içi boşaltıldıktan sonra boyanarak ya da çeşitli şekillerde işlenerek dekoratif eşya, tablo ve biblo olarak değerlendirilmesidir.

Özellikle yabancı sitelerde Ostrich Egg art olarak bir arattırma yaptığınız takdirde Türkiye’de olmayan farklı uygulamalı görebilirsiniz, bu sanat eserlerinin fiyatları 1000 doları bulabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here